Krasnoludki

Krasnoludki obchodzą Dzień Ziemi

Krasnoludki obchodzą Dzień Ziemi

Obchodzony Dzień Ziemi był doskonałą okazją do porozmawiania o przyrodzie i planecie Ziemi. Dzieci wiedzą, że są częścią przyrody, i muszą o nią dbać. Na obrazkach rozpoznawały właściwe i złe zachowania dzieci, oceniając je wesołym lub smutnym uśmiechem. Zastanawiały się też,, Co by było, gdyby ludzie, nie dbali o planetę Ziemię i jej nie sprzątali”. Już przedszkolak wie, że należy segregować śmieci. My również segregowaliśmy śmieci do odpowiedni pojemników, nie jest to wcale proste zadanie dla przedszkolaka. Wykonaliśmy na koniec pracę plastyczną ,,Zielona planeta Ziemia”.

Krasnoludki obchodzą Światowy Dzień Zdrowia.

Krasnoludki obchodzą Światowy Dzień Zdrowia.

5 kwietnia 2019 r Krasnoludki obchodziły Światowy Dzień Zdrowia. Podczas zajęć przybliżono dzieciom podstawowe zagadnienia związane ze zdrowiem i odpornością. Dzieci dowiedziały się, że zdrowie to prawdziwy skarb, o który trzeba nieustannie dbać. Wszystkie dzieci brały udział w dyskusji i pomimo tego, że mają niewiele lat to na temat zdrowia i higieny osobistej wiedzą całkiem sporo. Przypomnieliśmy sobie, co należy robić by zarazki i bakterie nie szkodziły nam, segregowaliśmy pokarmy na zdrowe i niezdrowe dla człowieka i wykonaliśmy pracę plastyczną ,,Kosz pełen zdrowia”. Nasz kosz będzie nam przypominał, że każdego dnia mamy zdrowo się odżywiać i nie grymasić podczas posiłków.

Krasnoludki u strażaków.

Krasnoludki u strażaków.

W dniu 22.04.2019r grupa Krasnoludków odwiedziła Państwową Straż Pożarną w Tarnobrzegu. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą strażaka, ze sprzętem który potrzebny jest podczas akcji gaszenia pożaru. Podczas spotkania dzieci mogły przymierzyć kombinezon chroniący strażaków od ognia, poznać wyposażenie samochodu, wziąć udział w gaszeniu płonącego domu i przejść przez pomieszczenie wypełnione dymem. Dzieci zaliczyły również test sprawnościowy przygotowany przez strażaków a nagrodą była pluszowa maskotka, którą zabrały ze sobą do domu.

Ciekawe spotkanie w naszym przedszkolu.

Ciekawe spotkanie w naszym przedszkolu.

13 maja w naszym przedszkolu mieliśmy zaszczyt gościć Panią dr Małgorzatę Makowską – Brzychczyk dziekana Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pani Małgorzata w sposób niezwykle obrazowy przedstawiła co robić, aby być zdrowym. Najlepsze dla dziecka to: słońce (energia, dobry nastrój), woda (najzdrowszy napój), sen (dziecko rośnie tylko podczas snu), prawidłowe przeponowe oddychanie, dieta
(warzywa i owoce) i aktywność fizyczna (sprawny przedszkolak). Pani dr Małgorzata przyjechała do dzieci z prelekcją w ramach współpracy przedszkola ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Promyk”.

Teatrzyk „Zielony Melonik”.

Teatrzyk „Zielony Melonik”.

Dnia 7 maja nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z teatru Zielony Melonik. Dzieci obejrzały spektakl „Kłamstwo ma krótkie nogi”. Bohaterem tej opowieści jest mały, rozkapryszony książe Karolek,
który nie lubi szkoły. Twierdzi, że jest nudna. Ale „na szczęście” Karolek ma swojego wielkiego przyjaciela: małpę Pestkę. Jest łobuzem jakich mało i skutecznie popiera jego złe myślenie szepcząc mu do ucha: „Nie idź do szkoły, ona jest nudna!” Czy książe uległ małpim namowom? – o tym przekonały się dzieci. Poprzez utożsamienie się widzów z głównym bohaterem historii i jego dylematami dzieci zrozumiały, że kłamać zwyczajnie nie warto!

Chopin, Moniuszko i inne chłopaki czyli nasza kadra – Mobilna Filharmonia

Chopin, Moniuszko i inne chłopaki czyli nasza kadra – Mobilna Filharmonia

Dnia 14 maja nasze przedszkole po raz kolejny odwiedziła Rzeszowska Mobilna Filharmonia. Dzieci wysłuchały utworów wybitnych polskich kompozytorów dawnych i współczesnych. Przypominały sobie również nazwy i budowę instrumentów. Wszyscy czekamy na następną wizytę muzyków.

Święta tuż, tuż…

Święta tuż, tuż…

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pięciolatki przygotowały przedstawienie dla wszystkich przedszkolaków. Celem tego wydarzenia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Mali aktorzy zaprezentowali inscenizacje, wiesze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Dzięki takim spotkaniom uświadamiamy dzieciom jak piękna jest polska tradycja wielkanocna i w jaki sposób możemy ją kultywować.

Teatrzyk – „Licho nie śpi”.

Teatrzyk – „Licho nie śpi”.

Dnia 2 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z teatru – Zielony Melonik. Dzieci obejrzały spektakl „Licho nie śpi”. Akcja bajki rozgrywa się w lesie, gdzie wszyscy mieszkańcy żyją ze sobą w zgodzie.
Niestety w ten spokój wkrada się coś złego- zaczynają ginąć ptakom z gniazd jajeczka, a bobrza tama zostaje zniszczona.
Każdy spogląda na sąsiada z niepokojem. Co się dzieje? Ot złośliwe licho wprowadziło się nieproszone do lasu i knuje jak tu komuś dokuczyć. Tylko mądre postępowanie i słuchanie przestróg ochroni leśne zwierzęta przed niebezpieczeństwem, a wspólne działanie i życzliwość pomoże zażegnać zło.
W trakcie spektaklu dzieci uczą się, że nie można nawiązywać zbyt bliskich
kontaktów z przygodnie spotkanymi osobami, nawet jeśli przypominają kogoś kochanego.
Staramy się powtarzać dzieciom dobre nawyki jakimi są: czujność i rozwaga.
Przestrzegamy przed przyjmowaniem prezentów od obcych, uczymy głośnego i stanowczego odmawiania.

Spotkanie integracyjne w grupie Krasnoludków.

Spotkanie integracyjne w grupie Krasnoludków.

Spotkanie integracyjne z rodzicami z grupy Krasnoludki pod hasłem ,, W zdrowym ciele zdrowy duch”. Spotkanie to dało rodzicom możliwość lepszego poznania swojego dziecka w sytuacji niecodziennej oraz obserwację dziecka na tle grupy rówieśniczej. Spotkanie rodzinne ,,uczy” rodziców bawić się z dziećmi i odczuwać płynącą z tego radość i satysfakcję. Rodzice „Krasnoludków” zapamiętali hasło przewodnie spotkania,, W zdrowym ciele zdrowy duch”. Ułożenie piramidy zdrowia z materiałów przygotowanych przez dzieci i nauczycieli nie było trudne, odgadnięcie zagadki i narysowanie brakujących elementów też, bo przecież każdy z nas wie co jest najważniejsze w piramidzie zdrowego żywienia. Rodzice zgodnie współdziałali ze swoimi pociechami, obserwując ich pracę i zaangażowanie. Dużą atrakcję stanowiły zabawy przy muzyce, gdzie rodzice wspólnie z dziećmi bawili się do utworów znanych tylko ich pociechom. Towarzyszyła temu przyjazna atmosfera pełna radości i swobody. Dostarczenie nowych przeżyć i emocji związanych ze wspólnym działaniem podczas rywalizacji sportowych było dużym wyzwaniem. Dzieci i rodzice dobrze się bawili, zgodnie współdziałając w zespołach. Stali się też równorzędnymi partnerami dla swoich pociech. Podczas tego spotkania dziecko czerpało radość z czasu spędzonego z rodzicem. Mogło też zaprezentować zdrową potrawę przygotowaną z mamą w domu. Spotkanie zakończyło się wielką zdrową ucztą przygotowaną przez dziecko i rodzica. Dziękujemy rodzicom za wspaniałą zabawę i miłą atmosferę.

Krasnoludki z wizytą w sklepie ogrodniczym.

Krasnoludki z wizytą w sklepie ogrodniczym.

Grupa „Krasnoludki” wybrała się na wycieczkę do sklepu ogrodniczego. Na pólkach w sklepie było wszystko co jest potrzebne do wysiewu i pielęgnacji roślin. Różnorodność i bogata oferta sklepu zaciekawiła dzieci, które z zainteresowaniem oglądały asortyment znajdujący się na półkach. Dzieci wiele rzeczy już znały i rozpoznawały. Zadawały pytania i uzyskiwały na nie odpowiedzi. Kupiliśmy ziemię i nasiona, chcemy założyć zielony ogródek w kąciku przyrody.

Wiosna na parapecie u Krasnoludków.

Wiosna na parapecie u Krasnoludków.

Krasnoludki zakładają zielony ogródek na parapecie w sali. Potrzebne przybory zakupiły w sklepie ogrodniczym. Cebulkę przyniosły z domu. Rozpoczęły hodowlę cebuli, aby obserwować jej wzrost i korzystać z domowego szczypiorku. Z wielkim zaangażowaniem posadziły również cebulki roślin ozdobnych. Wysiały małe nasiona aksamitki, rzeżuchy i owsa. Wsadziły ziemniaki i groch. Podlały roślinki i umieściły w kąciku przyrody. Teraz będą o nie dbać i obserwować, jak rosną. Wiosna zagościła u nas w sali.

Konkurs kulinarny w grupie Krasnoludków.

Konkurs kulinarny w grupie Krasnoludków.

Rodzinny konkurs kulinarny w grupie „Krasnoludków” 21 marca 2019r. odbyło się rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu kulinarnego „Gratka dla niejadka – przepis na pyszną i zdrową potrawę”. Konkurs był skierowany do rodziców i dzieci i dotyczył przygotowania potrawy, która byłaby zdrowym, pełnowartościowym posiłkiem dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wśród dań konkursowych królowały: pankejki z owocami, desery owocowe i koktajle, batoniki pełnoziarniste, galaretki z owocami, pierniczki, sałatka, zdrowe kanapki, deser owocowy, pociąg z zdrowymi przekąskami, sałatka, tortille, placuszki z kurczakiem, marchewkowe ciasto krasnoludkowe, pulpeciki. Bardzo ciężko było wyłonić zwycięzcę, gdyż wszystkie potrawy były pełnowartościowe i smaczne, dlatego pierwsze miejsce przyznano wszystkim dzieciom i rodzicom. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowym dyplomem i kubkiem. Jednym z etapów konkursu jest wydanie „Książki kucharskiej grupy Krasnoludków” z przepisami kulinarnymi konkursowych potraw wzbogaconej fotografiami, która zostanie wyeksponowana i udostępniona dla wszystkich chętnych. Dziękujemy Rodzicom i dzieciom za pracę i trud włożone w przygotowanie tych zdrowych smakołyków. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej pomysłowości i kreatywności.

1 2 4 5