„By niejadek zjadł obiadek”

http://przedszkoles.baranow.net/wp-content/uploads/2018/01/DSC_0506-1.jpg„By niejadek zjadł obiadek”

„By niejadek zjadł obiadek”
W dniach 21 -24 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Tydzień zdrowej żywności”. Zachęcaliśmy w tym czasie dzieci do spożywania owoców, warzyw, przetworów mlecznych i ograniczania w swoim pożywieniu słodyczy. Rozmowy na temat zdrowego odżywiania rozpoczęliśmy omawiając i układając z dziećmi piramidę zdrowego żywienia. Prezentacja Piramidy Żywienia, pozwoliła zwrócić dzieciom uwagę na jej podstawę, którą stanowi aktywność ruchowa, gdyż aktywny styl życia ma duży wpływ na naszą kondycję fizyczną. Z piramidy dowiedzieliśmy się również, których produktów powinniśmy jeść w ciągu dnia najwięcej, a które ograniczać. Grupa 5 latków na zajęciu robiła owocowe szaszłyki, natomiast starszaki wykonywały jeżyki z owoców. W środę do naszego przedszkola przyjechała Pani dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, która przeprowadziła dla dzieci i chętnych rodziców prelekcję pt. „By niejadek zjadł obiadek”. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, co powinniśmy jeść, aby być zdrowym, dlaczego trzeba dużo spożywać owoców i warzyw, jakich produktów należy unikać w swojej diecie oraz co najzdrowiej pić? Utrwaleniem wiedzy ze spotkania było rysowanie na temat „Zdrowy obiadek”. Głównym bohaterem w naszych pracach były warzywa, owoce i produkty mleczne. Na podsumowanie wiedzy o zdrowym odżywianiu daliśmy krótki wywiad dla telewizji Tarnobrzeg, która przyjechała do naszego przedszkola w tym dniu i filmowała nas podczas zajęć. Jesteśmy przekonani, że zajęcia te pozwoliły zachęcić dzieci do częstszego jedzenia owoców i warzyw.

— Dorota Ozga