LOGOPEDYCZNY KOGEL – MOGEL CZ. II

Zabawy na rozwijanie umiejętności prawidłowego oddychania
1. Kto strzeli gola?
Usiądźcie obok siebie przy stole. Poproś dziecko o zbudowanie bramki z klocków. Następnie przygotuj dwie słomki i lekką piłeczkę.
Zadanie dla dziecka: „strzelenie” piłką gola do bramki, poprzez dmuchanie w rurkę. Pamiętaj o tym, aby zaprezentować dziecku prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia, tzn. wdech nosem a wydech ustami, prosto w piłeczkę, kierując ją do bramki. Zaproponuj dziecku, aby teraz ono spróbowało strzelać gole.
Do zabaw oddechowych można wykorzystać: piórka, bibułki, waciki np. zawieszone na nitce, zapalone świeczki

2. Bańki mydlane
Zadanie dla dziecka: puszczanie baniek. Ta prosta zabawa doskonale ćwiczy prawidłowy oddech, wydłuża fazę wydechu, a przy tym dostarcza dziecku wiele radości. Wystarczą gotowe, małe pojemniczki z bańkami. Jeżeli chcecie sprawić dziecku prawdziwa frajdę, należy zrobić miksturę na niepękające bańki.

Bańki mydlane, które nie pękają, powinny składać się z:

  • 1/10 płynu do naczyń,
  • 9/10 wody (najlepiej destylowanej)
  • do tego dodać należy kilka kropel gliceryny.

Płyn najlepiej zrobić bezpośrednio przed zabawą, proporcje należy wypróbować.

Można wykorzystać duże zestawy do puszczania baniek (zużyte), albo zrobić ze sznurka i dwóch patyków.

opracowała Bożena Mądrzak