LOGOPEDYCZNY KOGEL – MOGEL CZ. I

Proponuję serię różnych zabaw dla dzieci wspomagających ich rozwój. Chcę zwrócić uwagę na różnorodność ćwiczeń, które służą rozwojowi dziecka. Ćwiczenia i zabawy przyczynią się do rozwoju mowy, słuchu, wyobraźni, pamięci, logicznego myślenia. Ćwiczenia te będą dosyć przypadkowo zestawione, ale mam nadzieję, że niektóre się spodobają.

1. Zabawa na rozwijanie słownictwa

Zwierzaki: Potrzebna będzie piłka. W tę zabawę możecie się bawić w domu, w ogrodzie lub na podwórku. Na początku ustalacie reguły zabawy, czyli na jakie zwierzątko nie wolno złapać piłki, np. na wilka.

Zadanie dla dziecka: Rzucając do siebie piłką podawajcie nazwy różnych zwierząt. Jeżeli któreś z was złapie piłkę właśnie na wilka, musi wykonać zadanie, np. stanąć na jednej nodze i policzyć do 5, powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę itp.

Zabawa ta znana jest również  pod nazwą „Kolory”. Wymieniamy kolory, nie łapiemy piłki na kolor czarny.

2. Ćwiczenia oddechowe – recytacja krótkich, rymowanych wierszyków.

Wierszyki na jednym oddechu są bardzo lubianą przez dzieci zabawą. Można zrobić ranking, do ilu uda się policzyć najwięcej każdego dnia. Zachęcam również dorosłych do wspólnych zabaw z dziećmi.

Nabieramy powietrze nosem i na jednym oddechu mówimy tekst:

Wrony”

Pierwsza wrona bez ogona, druga wrona bez ogona, trzecia wrona bez ogona….  

„Kura”

Siedzi kura w koszyku, liczy jaja do szyku: jedno jajo, drugie jajo, trzecie jajo…

„Rosół”

Siedzi chłop przy stole liczy oka w rosole: jedno oko, drugie oko, trzecie oko…

 

Opracowała Bożena Mądrzak