Doświadczenia i eksperymenty u Krasnoludków – innowacja pedagogiczna.

Doświadczenia i eksperymenty u Krasnoludków  – innowacja pedagogiczna.

W grupie „Krasnoludków” w okresie od marca do czerwca będzie realizowana innowacja pedagogiczna pt. „Doświadczenia i eksperymenty u Krasnoludków” innowacja pedagogiczna opracowana przez panią Justynę Lombarę i panią Dorotę Smyklę. Celem zabaw badawczych będzie pobudzanie dzieci do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania, wyjaśniania i stawiania wniosków oraz czerpania radości z udanego samodzielnie wykonanego doświadczenia.
W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej 5 marca dzieci eksperymentowały z wodą. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Dzieci zaczęły od określenia jej koloru, wyglądu, zapachu, jak również smaku. Rozmawialiśmy o tym do czego służy woda i co by się stało jakby zabrakło wody.
Gdy przedszkolaki poznały już materiał badań przystąpiły do wykonania kilku ciekawych eksperymentów: badanie rozpuszczalności substancji takich jak: cukier, sól, piasek, olej, kawa, pieprz, czy też kasza, sprawdzenie co pływa w wodzie, a co tonie (m.in. styropian, kamień, korek, guzik, plastikowe piłeczki, moneta, piórko). Mali badacze odkryli, że woda jest doskonałym materiałem do zabawy – zabarwiły wodę barwnikami i obserwowali jak zabarwiają się paski ręcznika papierowego. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania. Kolejne zajęcia już za tydzień